UPOE-1600G
Image of UPOE-1600G
PLANET
SKU:
UPOE-1600G
16-Port Gigabit 802.3bt PoE++ Managed Injector Hub (600W PoE Budget, 8-port 95W PoE++, 8-port 75W PoE++)
NEW
Adding to cart… The item has been added
Datasheet Download
Ready to Deploy Next Generation IEEE 802.3bt PoE++ Standard
802.3bt PoE++ – 60~95-watt Power over 4-pair UTP Solution
  • PoE PTZ speed dome cameras
  • Network devices
  • Thin clients
  • AIO (all-in-one) touch PCs, point of sale (POS) and information kiosks
  • Remote digital signage displays
  • PoE lightings
Advanced PoE Power Output Mode Management
PoE Watts PoE Operation Mode Power Output Mode
95W UPoE/PoH   (Pins 1, 2, 3, 6 + Pins 4, 5, 7, 8)
90W 802.3bt PoE++   (Pins 1, 2, 3, 6 + Pins 4, 5, 7, 8)
72W UPoE/PoH  (Pins 1, 2, 3, 6 + Pins 4, 5, 7, 8)
60W 802.3bt PoE++  (Pins 1, 2, 3, 6 + Pins 4, 5, 7, 8)
60W Force Power  (Pins 1, 2, 3, 6 + Pins 4, 5, 7, 8)
36W End-span PoE  (Pins 1, 2, 3, 6)
36W Mid-span PoE   (Pins 4, 5, 7, 8)
Quick and Easy 802.3bt/at PoE Network Deployment
Friendly Web Management Interface
Built-in Unique PoE Functions for Powered Device Management
  • PoE schedule
  • PD alive check
  • Scheduled power recycling
  • BT, UPOE, end-span, mid-span or force mode selectable in PoE Power Output Mode
  • PoE usage monitoring
  • Over temperature protection
Intelligent Powered Device Alive Check
PoE Schedule for Energy Savings
Scheduled Power Recycling
Intelligent LED Indicator for Real-time PoE Usage
The UPOE-1600G helps users to monitor the current status of PoE power usage easily and efficiently by its advanced LED indication. Called “PoE Power Usage”, the front panel of the UPOE-1600G has four green LEDs indicating 150W, 300W, 450W and 600W of PoE power usage.