MC-1610MR48
Image of MC-1610MR48
PLANET
SKU:
MC-1610MR48
19" 16-slot SNMP Managed Media Converter Chassis (-48VDC) with redundant power option
NEW
Adding to cart… The item has been added
Datasheet Download
Highly-flexible and Remotely-manageable Fiber-optic Networking for FTTx Applications
Diversified Central Management
Extremely Reliable Design to Ensure Continuous Operation
The MC-1610MR series supports the optional hot-swappable Redundant Power System (RPS) to ensure continuous operation. Both the MC-1610MR and MC-1610MR48 are equipped with one 100~240V AC power supply unit and one -48V DC power supply unit, which come in the package, respectively. To enhance the reliability, they each have one spare power supply slot for that optional purpose. The continuous power systems are specifically designed to meet the demands for high-tech facilities requiring the highest power integrity available. The MC-1610MR series with 48V DC power supply is a telecom level device that can be located in the electronic room.